Hakkında

1980 İskenderun doğumlu olan Deniz KILINÇ, Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora öğrenimlerini Dokuz Eylül Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği’nde tamamlamıştır. Yazılım geliştirme, Proje yönetimi ve Bilgi Teknolojileri alanlarında 12 yıldan fazla özel sektör deneyime sahip uyumlu, dinamik ve proaktif kişilik özelliklerinde bir akademisyen ve danışmandır. İzmir’deki önemli şirketlerde (Biltaş, Netsis/Logo, Univera) yazılım geliştirme uzmanlığı, yazılım mimarlığı, proje yöneticiliği, departman müdürlüğü ve icra kurulu üyeliği görevlerini üstlenmiştir. Hem ulusal hem de uluslararası projelerde 30 kişilik yazılım ve test ekiplerini yönetmiştir. 15 yıl boyunca akademik ve profesyonel kariyerini birlikte sürdürmüştür.

2005 yılında XML Teknolojisi ile ilgili yazdığı kitap Beta yayınevi (ISBN: 9789752953611) tarafından basıldıktan sonra piyasada oldukça rağbet görmüştür. 2009 yılında Türkiye’yi temsilen katıldığı ImageCLEF 2009, WikipediaMM Task yarışmasında en iyi 4 sonucu elde ederek doktora tez çalışmasını tamamlamış ve 2010 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden Doktora unvanını almaya hak kazanmıştır.

2013 Eylül ayından itibaren Celal Bayar Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Yazılım Mühendisliği Bölümünde öğretim üyesi olarak çalışma hayatına devam etmektedir. Öğretim üyeliğine ek olarak, 2013 yılından bu yana Celal Bayar Üniversitesi BAUM (Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi) müdürlüğü de yaparak, 8 kişilik bir ekibin yer aldığı, üniversite yazılım otomasyonlarının Yazılım Geliştirme Süreçlerini yönetmektedir. Ayrıca TEYDEB, KOSGEB, Avrupa Birliği projelerinde firmalara danışmanlık ve eğitim vermektedir.

2014 ve 2015 yıllarında 1.ve 2. sınıf öğrencileri ile katıldığı 3 önemli yazılım proje yarışmasında, öğrencileri ile birlikte danışman olarak 1.lik ödülü almıştır (TUBITAK 2242 dahil). TUBITAK/TEYDEB proje hakemliği (8 proje), proje yürütücülüğü (2 proje) ve proje izleyiciliği (3 proje) gibi görevlerin yanı sıra 2014-2015 yılında Ege Üniversitesi Teknopark kurulması gibi kritik şirket seçim süreçlerinde de yer almıştır. 2015 yılında ilk defa bir devlet üniversitesi, yazılım mühendisliğinde Hackathon etkinliği düzenlemiştir.

Evli ve 2 çocuk babası Deniz KILINÇ; iş geliştirmekten, öğrencilerin içindeki potansiyeli ortaya çıkarmaktan, bilgiyi paylaşmaktan, teknolojileri takip etmekten, makale ve kitap yazmaktan hoşlanır.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s